041-34328294

  • هدر1
  • هدر2
  • هدر3
  • هدر5
  • هدر6

ریخته گری و دانستنی های آن

ریخته گری یکی از زمینه های بسیار پرکاربرد صنعتی به حساب می آید که دارای کاربرد و کارایی و مزایای منحصر به فرد در نوع خودش می باشد. اگر بخواهیم صنعت ریخته گری را تعریف نماییم، به علم شکل دادن آلیاژها و فلزات مختلف که از طریق ذوب شدن و قرار دادن مواد مذاب حاصل در یک محفظه و فضا به نام قالب و همچنین فرایند سرد کردن و انجماد مواد مذاب با توجه به شکل قالبی که مواد مذاب در آن ریخته شده است ریخته گری گفته می‌شود.

این صنعت به عنوان یکی از معتبرترین و قدیمی ترین روش ها جهت به دست آوردن تغییر و شکل جدید در فلزات مختلف و همچنین آلیاژ ها به حساب می آید. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل فرآیند این صنعت و موضوعات پیرامون آن بپردازیم پس در صورتیکه می خواهید در مورد این موضوع اطلاعات خوبی کسب نمایید می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید:

casting1
معرفی ریخته گری
ریخته گری به عنوان یکی از قدیمی ترین روش های شناخته می شود که از آن جهت ایجاد تغییر و دگرگونی در شکل فلزات و آلیاژها استفاده می شده است.

ریخته گری
اولین کوره های مربوط به این صنعت در قدیم جنسی از خاک رس داشته و همچنین لایه هایی از چوب و مس نیز به صورت متناوب در آن به کار برده می شده است. از این صنعت در حوزه های متفاوت فناوری، هنری، علمی، فرهنگی و غیره استفاده های بسیار گسترده و وسیع می شود. با توجه به پیشرفت های بسیار زیادی که در صنعت ریخته گری به وجود آمده است و دستگاه های بسیار کارآمد تری که در این زمینه روی کار آمده اند، هنوز نیز تا حدود بسیار زیادی نتیجه کاری که با استفاده از این صنعت به آن مشغول می‌شویم به هنر، سلیقه و ذوق قالب ساز و ریخته گر بستگی دارد و ذهن خلاق رفتگر می باشد که قطعه سالم و بدون عیب و نقص را گارانتی می نماید.

معمولاً انجام فرآیند آنالیز و بررسی فلزات با دستگاهی به نام کوانتومتر صورت می پذیرد کوانتومتر یک دستگاه و وسیله طیف سنجی نشر به حساب می‌آید که با استفاده از آن به آنالیز و بررسی دقیق فلزات که قرار است در ریخته گری و یا همان متالوژی و صنایع و معادن مختلف مورد استفاده قرار گیرد پرداخته می‌شود.

همچنین با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی، دستگاه های جدید به نام دکتور های پیشرفته سی موس یا همان CMOS روی کار آمده اند که علاوه بر آنالیز فلزات این توانایی را دارد تا غیر فلزات را نیز مانند گوگرد، فسفر، کربن و غیره را نیز به صورت بسیار دقیق و با کیفیت بالا و راندمان و کارایی بسیار بالا مورد آنالیز و بررسی قرار دهند. دکتورهای پیشرفته سی موس دارای دقت و کیفیت بسیار بالاتری در مقایسه با دکتور های قدیمی تر مانند pt و ccd می باشند.

فرایند تهیه قالب در ریخته گری
در فرآیندهای مختلف ریخته گری که در صنایع و مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت ها مرحله تهیه قالب برای ریخته گری فلزات می باشد. از جمله مهمترین عوامل و پارامترهای که در هنگام تهیه قالب و قالب گیری جهت ریخته گری فلزات مختلف باید به آنها توجه ویژه داشت، پارامترهایی مانند تعداد قطعاتی قرار است تولید گردد و همچنین اندازه و ابعاد قطعه و همچنین توزیع پذیری اقتصادی طرح طرح و شکل و شمایل و پیچیدگی های موجود در شکل قطعه مورد نظر و همچنین میزان کیفیتی که از قطعه مورد نظر انتظار می رود می باشد.

صنعت ریخته گری
از جمله مهم‌ترین مواردی که با استفاده از آنها به تهیه قالب در این صنعت اقدام می گردد می توان به موارد زیر اشاره نمود:


• استفاده از قالب ماسه ای برای انجام ریخت گری
• استفاده از قالب دائمی تحت فشار یا دایکاست برای انجام فرآیند ریخته گری
• استفاده از قالب دائمی بدون فشار برای انجام فرآیند ریخته گری
• استفاده از قالب ها و مدل های ذوب شدنی برای انجام فرآیندهای ریخته گری که معمولاً برای قطعاتی که ابعاد بزرگی دارند این نوع قالب ها نتیجه بسیار مطلوب و دقیق ارائه می نمایند.
• استفاده از قالب های فلزی برای انجام ریخته گری های گریز از مرکز که البته گاهی اوقات این قالب ها می توانند از جنس ماسه تشکیل گردند.
• استفاده از قالب گچی برای انجام پروژه های ریخت گری معمولاً برای ساخت قطعات تزئینی و یا قطعاتی که به ابعاد و اندازه بسیار دقیق احتیاج دارند به کار برده می شود و معمولاً برای ساخت این قالب ها از آلیاژی استفاده می گردد که نقطه ذوب بسیار پایینی داشته و نقطه ذوب آنها عددی کمتر از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد باشد.
• استفاده از قالب های پوسته ای به منظور انجام پروژه‌های مختلف ریخته گری همچنین به این قالب ها Shell Molding نیز گفته می شود.


ریخته گری یک صنعت بسیار پر کاربرد و در عین حال گسترده و مختلف به حساب می آید.

انواع مختلف ریخته گری
روش های بسیار زیادی برای این صنعت وجود دارد اگر بخواهیم ریخته گری را از دیدگاه نوع قالب طبقه بندی می‌کنیم، می توان روشهای انجام ریخته گری را به دو حالت کلی طبقه بندی نمود. اولین روش ریخته گری با استفاده از قالب های دائمی و روش دوم ریخته گری با استفاده از قالب های یکبار مصرف و غیر دائمی می باشد. همچنین اگر بخواهیم با توجه به تجهیزات و تکنولوژی های به کار رفته در این صنعت روش های مختلف قالب گیری و ریخت گری را طبقه بندی نماییم می توان به موارد زیر اشاره نمود:


ریخته گری با استفاده از قالب ماسه ای
ریخته گری با استفاده از قالب فلزی و استفاده از فشار کم
ریخته گری با استفاده از قالب فلزی و استفاده از فشار زیاد و بالا
ریخته گری با استفاده از دیزاماتیک
ریخته گری با استفاده از قالبهای کوبشی
ریخته گری با استفاده از ابزار دقیق
ریخته گری با استفاده از روش ریژه یا همان قالب های فلزی
و بسیاری دیگر از موارد این چنینی از جمله پارامترهایی که روش ریخته گری با توجه به آن تعیین می گردد می توان به کیفیت مورد نظر ابعاد و جنس قالب مورد نظر و همچنین میزان و تعدادی از قطعه مورد نظر که قصد داریم آن را تولید نماییم اشاره نمود.

رویدادها

24-26 دی 98

نمایشگاه ریخته گری نورنبرگ (Euroguss)

رویدادها

14-17 فروردین ماه 99

نمایشگاه اتومکانیکا استانبول (Automechanika Istanbul)

رویدادها

5-9 تیر 99

نمایشگاه ریخته گری دسلدورف (newcast)

رویدادها

7-10 خرداد99

نمایشگاه متالوژی و ریخته گری ورونا (METEF)