041-34328294

  • هدر1
  • هدر2
  • هدر3
  • هدر5
  • هدر6

جعبه دنده تراکتور

یکی از ماشین آلات بسیار پرکاربرد در صنعت کشاورزی تراکتور می باشد .

جعبه دنده یا گیربکس تراکتور در محفظه ای بسته قرار دارد که بین محفظه کلاچ و محفظه ی گرداننده نهایی قرار دارد

.
جعبه دنده تراکتور از چه اجزایی تشکیل می شود؟

جعبه دنده از یک سری چرخ دنده تشکیل شده است که توان موتور را به سمت چرخ های محرک منتقل می نماید. اگر بخواهیم عملرد جعبه دنده تراکتور را بررسی کنیم می توانیم در قالب موارد زیر عنوان نماییم.

یکی از وظایف جعبه دنده تبدیل سرعت و گشتاور موتور به سرعت و گشتاور مورد نیاز به چرخ های تراکتور برای هر کاربرد و هدف خاص است.
جعبه دنده جهت دوران موتور را تغییر می دهد و در صورت نیاز به حرکت عقب به توان موتور مبدل به حرکت عقب می شود.
در صورت نیاز به ترمز، جعبه دنده موجب عدم انتقال حرکت به چرخ ها بدون نیاز به این که موتور خاموش شود و یا پدال کلاج فشرده شود خواهد شد.
جعبه دنده می تواند PTO تراکتور را نیز به حرکت درآورد.

به دلیل اینکه در عملیات کشاورزی سرعت و بارهای مختلفی برای انواع امور کشاورزی مورد نیاز است سازندگان تراکتور جعبه دنده هایی طراحی و اجرا نموده اند که گشتاورهای متفاوت چرخ های محرک و سرعت های معمول مورد نیاز زمین های کشاورزی را تامین می کند. در تراکتورها جعبه دنده های مکانیکی متداول ترین نوع جعبه دنده است که تعویض دنده با دست انجام می شود. در این نوع از جعبه دنده چرخ دنده هایی دوتایی به منظور کاهش سرعت به میزان مورد نظر با یکدیگر در گیر می شوند. در این مقاله تنها جعبه دنده های کشویی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

الف) جعبه دنده کشویی

ب) جعبه دنده کشویی موازی

جعبه دنده کشویی سری در تراکتور

در این نوع از جعبه دنده محور خروجی در امتداد محور ورودی قرار گرفته است اما این دو محور به یکدیگر متصل نیستند. در واقع محور سومی که به محور مجموعه دنده ای یا محور متقابل شهرت دارد به صورت موازی دو محور ورودی و خروجی وجود دارد و انتقال توان بین این دو محور را انجام می دهد. یک جعبه دنده ی کشویی که متداول است از یک محفظه ی چدنی که می تواند آلومینیومی نیز می باشد از چهار شفت، بلبرینگ ها، چرخ دنده ها و همچنین مکانیزم تغییر دنده در تراکتور تشکیل شده است. به منظور نمایش طرز کار این جعبه دنده چهار محور و چرخ دنده های مربوطه در شکل ذیل نشان داده می شود.

trac jabedande

با بررسی کردن این شکل متوجه می شوید که جعبه دنده به حالت خلاص قرار دارد و محور کلاچ یا محور ورودی در حال گردش است ولی با دقت در شکل می توانید ببینید محور خروجی یا محور اصلی ساکن است. همچنین باید ملاحظه کرد که چرخ دنده محور ورودی همواره در موقعیت چرخاندن مجموعه ی دنده ای است به طوری که بر روی بلبرینگ های غلتکی قرار گرفته است. اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم باید بگوییم که مجموعه ی دنده ای دارای چهار چرخ دنده است که همگی بر روی یک قطعه فولادی به صورت یکپاره تراشیده و همچنین شکل داده شده اند. از چپ به راست این چرخ دنده ها عبارتند از :

چرخ دنده بزرگ یا چرخ دنده محرک

چرخ دنده دو این چرخ دنده کمی کوچکتر از چرخ دنده بزرگ است.

چرخ دنده یک و سپس چرخ دنده عقب که کوچکترین چرخ دنده است.

رویدادها

24-26 دی 98

نمایشگاه ریخته گری نورنبرگ (Euroguss)

رویدادها

14-17 فروردین ماه 99

نمایشگاه اتومکانیکا استانبول (Automechanika Istanbul)

رویدادها

5-9 تیر 99

نمایشگاه ریخته گری دسلدورف (newcast)

رویدادها

7-10 خرداد99

نمایشگاه متالوژی و ریخته گری ورونا (METEF)