طراحی و ساخت مدل

برای تولید تمامی قطعاتی که با فرایند ریخته گری ساخته میشوند نیاز به قالب است و قالب طی دو مرحله ی طراحی و ساخت مدل تولید میشود.

قالب سازی

ساخت قالب یکی از اصلی ترین فرایند های تولید قطعات مختلف میباشد، امروزه برای ساخت انواع قطعات بر اساس روش ساخت آن ، قالب تهیه میشود. قالب های ریخته گری به سه دسته تقسیم میشوند و هر یکی کاربرد منحصر به فرد خود را دارد.

انواع قالب ها:

  • قالب های دایکست
  • قالب های ریژه
  • قالب های ماسه ای
 
مراحل طراحی و ساخت مدل
 
در طراحی مدل، طراح با توجه به دانش، تجهیزات و تجربه ی خود طراحی میکند. در این حین برای داشتن بهترین طرح و سیستم راهگاهی مدل را با استفاده از نرم افزار هایی مانند CATIA ، MECHANICAL ، SOLID WORK طراحی میشود که در این حالت مدل مبنای ماشینکاری به وسیله ی دستگاه CNC  قرار میگیرد.

مونتاژ مدل، پس از طراحی اجزای مختلف قالب، نوبت به تولید آن میرسد برای اینکار نیاز است تا با نرم افزار  POWERMILL برنامه ی ماشینکاری را روی مدل سه بعدی اجرا کنند و ایج برنامه به ماشین  CNC داده میشود تا به صورت اتوماتیک روی چوب اجرا شود و در آخر این اجزا به ریخته گری برای تولید قطعات فلزی و تنش گیری آن فرستاده میشود، پس از ماشینکاری روی اجزای فلزی مدل، تمامی اجزا توسط مونتاژ کار مدل ، مونتاژ میشود و در نهایت مدل ریخته گری آماده استفاده میشود.

  • برای داشتن بهترین قطعا نیاز به داشتن دقیق ترین قالب میباشد که فقط با طراحی و ساخت مدل هوشمندانه و کارامد میسر میشود. شرکت سهند آذرین مفتخر است با در دست داشتن به روزترین تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا به همراه مهندسان خبره در این زمینه، در طراحی و ساخت مدل به بهترین شکل عمل کرده و دقیق ترین قالب ها را تولید کند.

برای تولید قطعات به کمک ریخته گری باید قالب مناسب آن ساخته شود. برای ریخته گری روش های متفاوتی وجود دارد که برای هر قطعه ی منحصر به فرد از روش های مختلفی استفاده میکنند. ما در اینجا به سه مورد از اصلی ترین قالب های ریخته گری اشاره میکنیم.

سوالات متداول

قالب های دایکاست:

برای ساخت انواع قطعات از جنس آلومینیوم که دارای ضخامت یکنواخت بین یک و نیم تا پانزده میلیمتر باشد از این روش استفاده میشود. در این حالت آلومینیوم مذاب با فشار بالا داخل قالب تزریق میشود. در این روش ثطعات با کیفیت بیشتر و تعداد بالا را مستوان تولید کرد، جنس این قالب از فولاد گرمکاز میباشد و با حجم ضخامتی بالا تولید میشود. قالب های دایکاست نسبت به بقیه قالب ها گران قیمت تر هستند و اندازه ی بزرگی نیز دارند.

قالب های ریژه:

برای ساخت قطعات آلومینیومی که فاقد زخامت یکنواخت باشند ولی از نظر استحکام اهمیت داشته باشند از این روش استفاده میشود. در این روش مواد مذاب را به آرامی وارد قالب میکنند، این قالب ها از جنس فولاد ساخته میشوند و نسبت به قالب های دایکاست اندازه ی کوچکتری دارند.

قالب های ماسه ای:

بیشترین روش مورد توجه برای تولید قطعات فلزی، ریخته گری در قالب های ماسه ای میباشد. در این روش به ساخت یک مدل فلزی نیاز است. قالب های ماسه ای به روش های مختلفی تولید میشوند برخی از آنها اتوماتیک و برخی دیگر کاملا به صورتی سنتی و دستی تولید میشوند.

مقالات و اخبار